Bruk av sosiale medier i forelesningen - fremtidens læreverktøy?

Bruk av sosiale medier er med på å sette dagsorden i akademia. BI tok debatten om fordelene og ulempene ved å bruke sosiale medier i forelesningene denne uken. 

   
18.01. 2012

Christine Hallås

 
Creative Commons
- Eget legesenter for studentene - Unngå senebetennelse
- Gi blod og benmarg - Ha fastlegen din der du bor
- Slik lager du en sunn matpakke - Vi er lykkeligst i 20-åra

 

Annonse

 

 

(StudentTorget.no):

I høst ble You Tube-videoen av den entusiastiske BI-foreleseren Tor Haugnes en hit og fikk stor oppmerksomhet takket være Facebook og Twitter. 

Sosiale medier er med å sette akademisk dagsorden og er et forum for debatt og diskusjon rundt forelesninger og undervisningsformer. Hausnes opplevde både positive og negative kritikker for sin undervisningsform.

Sosiale medier har fått en ny og større betydning for hvordan undervisning tar form, vil noen hevde. Derfor arrangerte BI LearningLab denne uken, en debatt om bruken av sosiale medier til undervisning og konsekvensene dette kan inneha.

Haugnes mål forteller at hans mål med en entusiastisk form for forelesning er å fange studentens oppmerksomhet og bort fra PC og mobil som stjeler studentens fokus fra undervisnigen.

I debatten tydeliggjorde Haugnes at engasjementet er en del av hans pedagogiske prosjekt der han ønsker å motivere, engasjere til deltakelse i forelesningen og spre læring til studenter. Han håper at dette eksperiment vil bli dagens høydepunkt for studentene på BI. 

 

 


DEBATTPANEL: (F.v)Tor Haugnes, Cecilie Staude, Bent Kure, Mats Kirkebirkeland og Lene Møll debatterte om sosiale medier skal få større plass i forelesningene. 

Twitter som kvalitetsverktøy

Cecilie Staude, høgskolelektor ved Institutt for markedsføring ved BI bruker Twitter aktivt for å kommunisere med studentene. Hun twitrer om alt som er relevant for de som deltar i hennes undervisning.

Staude bruker blogger, Twitter og Facebook bevisst i forelesniner som gir muligheten til tett dialog med studentene. Hun mottar via denne arenaen tilbakemeldinger fra studenter om hva som fungerer bra eller ikke i det hele tatt. 

- Dette er fremtidens læring, hevder hun og trekker frem at det gir studentene muligheten til å påvirke undervisningen sammen med faglærer.

- Bruk av sosiale medier kan være skjerpende, og fører til at vi som faglige forbereder oss bedre og er mer opptatt av å levere bedre varer, sier Staude. og legger til: 

- You Tube-videoen av Haugnes er noe vi kommer til å se mer av. påpeker hun videre.

Hun engasjerer også studenter til å følge næringstopper og deres bruk av Twitter. Høyskolelektoren mener dette vil gjøre dem bedre rustet til eksamen ved å være bevist på bruken av sosiale medier.

- Studentene lærer mer ved at vi bruker sosiale medier aktivt. Sosiale medier brukes for å innhente eksempler og data til undervisningen. Vi kan ikke undervise markedsføring gjennom en pensumbok. sosiale medier er et eksempel på hvordan markedsføring i dagens samfunn foregår.

 

- Podkast forelesningen

- En forelesning skal føre til bedre læring og mer kunnskap hos studentene, forteller Bent Kure, seniorrådgiver ved sentre for informasjonsteknologi ved UiO.

Kures forslag er podkast av forelesninger.

Teknologien og ressursene er der, men det blir ikke gjort. Dette kommer studentene til fordel, ved å kunne repetere hva foreleser underviste om, det gir også muligheten for de som ikke kunne delta på forelesningen til å få innblikk i forelesningen.

En annen fordel ved denne formen som Kure trekker frem er for foreleseren selv. Foreleseren får muligheten til å vurdere seg selv og kvaliteten på undervisningen, hva var bra og hva kan gjøres bedre.

Kures mening er at denne formen vil gjøre at foreleserens kvalitet bedres. Foreleseren forbereder seg mer og formen og innholdet av forelesningen blir bedre.

- Studentene vil finne en veldig fornuftig måte å bruke dette på og tilegne seg kunnskap, avslutter Bent Kure.

 

Skepsis

Studentene som deltok i paneldebatten stilte seg mer skeptisk til faglærernes entusiasme rundt bruk av sosiale medier til undervisning. 

Studenter har egne preferanser som hva som er en god foreleser. Bruk av sosiale medier passer ikke til alle typer fag mener debattpanelets studenter.

Økonomifag og de fagene som ikke handler om kommunikasjon er ikke sosiale medier den riktige former, hevder Lene Stalsberg Møll, student ved PR- og Kommunikasjonsledelse.

Studentforeningen på BI, SBIO var også representer på debatten, politikkansvarlig i SBIO, Mats Kirkebirkeland, påpeker at man ikke må legge for mye vekt på sosiale medier i forelesningen. 

- Sosiale medier er helt klart fremtiden, men vi må hele tiden være oppmerksom på ikke bruke det for mye av dette og ikke glemme de gamle læringsformene, mener Mats Kirkebirkeland.

 

 

 


Relaterte saker

HF-er! Duger du til noe?

Nesten halvparten av studentene fra humanistiske fag synes ikke at de er attraktive for arbeidslivet. Hva har fag som språk, historie og filosofi å by på?
Les hele saken | UTDANNING

Løs alle verdens problemer på én dag!

Den danske akademikerbasen "Braintrust" arrangerer en tverrfaglig kunnskaps-lab i København. Og du kan være med.
Les hele saken | SKOLE

Slik overvinner du taleangsten

Angst for å holde foredrag eller presentasjoner kan være lammende. Men man kan faktisk trene seg i å håndtere angsten.
Les hele saken | SKOLE

Studenter gir ut bok som bacheloroppgave

Studentene bak Protips har samlet sammen underholdende hverdagstips som skal gis ut som en morsom og lettlest bok.
Les hele saken | SKOLE

Dataprogram tar rekordmange juksere

Det har vært en drastisk økning i antall påvist eksamensjuks ved norske universiteter og høyskoler.
Les hele saken | Eksamen

- Slutt å bruke hodet som en innboks

Med produktivitetsmetodikken «Getting Things Done» kan du skape et personlig fortrinn både i- og etter studietiden.
Les hele saken | Anbefalinger
...NEW

HF-er! Duger du til noe?

Nesten halvparten av studentene fra humanistiske fag synes ikke at de er attraktive for arbeidslivet. Hva har fag som språk, historie og filosofi å by på?
Les hele saken | UTDANNING





 


 

Apple gir våre medlemmer EKSTRA studentrabatt
Få Norges beste priser gjennom vår spesialavtale!
Gavekort på 100 kr og maksrabatt på pensumbøker
Logg inn til medlemssiden og hent dittt gavekort!
HALV PRIS på TV2 Sumo Gull
Sumo Gull gir deg tilgang til ALT innhold på TV 2 Sumo.
Norges beste priser på Dells produkter
Få 15 % tilleggsrabatt på hele din bestilling.
Proteinfabrikken gir fast 25 % rabatt
Rabatten gjelder på alle av Proteinfabrikkens produkter.
Adobe gir opptil 80% studentrabatt
Mulighet til å spare mange tusen kroner.

 

Studentrabatt

Slik får du 80% rabatt på Adobe produkter!

Som student får du opptil 80 % rabatt på Adobe-produkter. Er du kvalifisert for rabattene? 

- Slutt å bruke hodet som en innboks

Med produktivitetsmetodikken «Getting Things Done» kan du skape et personlig fortrinn både i- og etter studietiden.
Les hele saken | Anbefalinger

- Arbeidsgivere kom til oss, ikke omvendt

BI-studentene Nora, Kristin og Helle brukte media i letingen etter en samarbeidsbedrift til bacheloroppgaven.
Les hele saken | SKOLE

EKSAMENSGUIDE


HVORDAN FÅ BEST MULIG KARAKTER

 Eksamensnerver - hjelpsomme råd
 Slik lykkes du med muntlig eksamen
 Dette bør du spise på eksamensdagen
 Presentasjon / foredrag - forberedelser og tips
 Feil karakter? Dette kan du klage på etter sensuren

 

 

STUDIETEKNIKK


STUDER OG LÆR MER EFFEKTIVT

 Lær deg god notatteknikk
 Slik er studieteknikken SQ3R
 Husketeknikken MEMO, Studier og motivasjon
 Gruppearbeid: Slik lykkes dere sammen
 Arbeidsplanen gir deg strukturen du trenger

 

 

 


7 kriterier som sikrer et vellykket gruppearbeid

De fleste studenter vil før eller siden måtte samarbeide om en oppgave. Her finner du kriteriene som kreves for et vellykket gruppearbeid.
Les hele saken | Studieteknikk

7 tips til en god studiestart

Universitet og høyskole er svært forskjellig fra videregående. Du må ta kontroll over din egen utdanning og styre din egen tid.
Les hele saken | Studieteknikk

 

Bruk søkene under for å finne ditt studie!

Har du pollenallergi? Da kan du få utvidet eksamenstiden

Pollenallergi gjør eksamenstiden tyngre for noen studenter. Visste du at du kan få mer tid under eksamen hvis du har allergi?
Les hele saken | Eksamen

Slik bruker du de siste dagene før eksamen

Les, tren, løs oppgaver og slapp av, er studentenes tips til hvordan man bruker de to siste dagene før eksamen.
Les hele saken | Eksamen


Kan du skrive akademisk?

Les hvorfor det er viktig å kunne skrive samt få tips til hvordan du gjør det her.
Les hele saken | SKOLE

Pensumbøker på norsk kan forsvinne

Forskere vil ikke skrive pensumlitteratur.
Les hele saken | SKOLE

 

Planlegger du en «all nighter»?

Her er tipsene som hjelper deg gjennom den siste natten før eksamen.
Les hele saken | Eksamen

Slik får du gjort alt du planlegger å gjøre

Her er rådene til deg som legger masse planer, men aldri får gjort det du skulle gjort.
Les hele saken | STUDENTLIV


 Annonsebilag     
  

Studentrepresentantene svarer på dine spørsmål

Kulturstudier tilbyr norske høgskolestudier i Argentina, Vietnam, Ghana, Nicaragua eller India. Har du spørsmål, kan kanskje studentrepesentanene fra Kulturstudier svare deg.

Skrivekurs avslører hvordan du kan tabloidisere oppgaven

Redaktøren for tidsskriftet Argument, Ståle Wig, inviterer studenter til gratis skrivekurs i Oslo
Les hele saken | Studieverktøy

 


Undersøkelse avkrefter myten om norske studenter

- Store forskjeller mellom norske og sør-europeiske studenter
Les hele saken | UTDANNING

Skriv masteroppgave for en bedrift

Unngå at masteren havner ulest i en skuff - sjekk ut mulighetene for å skrive en oppgave i samarbeid med en bedrift.
Les hele saken | SKOLE


.

Copyright © 1999 - 2013 StudentTorget.no - fra valg av utdanning til valg av første arbeidsgiver