BSU (Boligsparing for unge) er noe alle banker tilbyr. Har du ennå ikke begynt å spare i BSU, kan det være på tide. Frem til nå har det vært mulig å spare 15 000 kroner i året, og få 20 prosent skattetrekk av sparebeløpet. Ved sparing av fullt beløp får du et fratrekk på 3000 kroner.

Til neste år øker sparebeløpet fra 15 000 til 20 000 kroner, og dermed blir også skattefradraget høyere. Det nye beløpet er 4 000 kroner ved sparing av hele beløpet.

– Dette betyr at man som student kan bygge seg opp en større egenkapital før man skal ut på boligmarkedet, samtidig som man på en enkel måte kan få et skattefradrag. Dette krever selvfølgelig at man ikke bruker alle pengene på øl, men også er fornuftig og sparer, sier Jarle Ørnebo, konsulent i selskapet Speed Marketing til StudentTorget.

BSU er en god måte å spare penger på. Du får bankens beste rente, og kanskje er dette en god måte å spare litt av studielånet på, eller noen av pengene du tjener på deltidsjobben.  Sjekk hvilke banker som har beste rente her.

Lunken økning i studiestøtte

Ifølge nettsidene til Lånekassen vil også studiestøtten økes til neste år. I dag er studiestøtten på 85 000 kroner pr. skoleår, dette foreslås økt til 87 600 kroner. For enkelte studier er også deler av studielånet foreslått slettet. Deriblant enkelte lærerstudier.


– Jeg mener økningen burde vært større, men slik er det altså ikke. Men det er i alle fall positivt at Regjeringen ønsker å bygge flere studentboliger, mener Susanna Netland, student ved Universitetet i Trondheim.

Høyere arvebeløp

Også beløpet man kan arve uten å måtte betale arveavgift økes. I budsjettforslaget fra Regjeringen foreslås det at det nye beløpet skal være 470 000 mot det tidligere beløpet på 250 000 kroner.
VG har en hendig arvekalkulator.