For andre år på rad er Google den mest populære arbeidsgiveren blant økonomi-og ingeniørstudentene.
|
I en undersøkelse utført av konsulentselskapet Universum i de 12 største økonomilandene i verden, er det Google som kommer best ut skriver Aftenposten. Svarene baserer seg på uttalelser fra 130 000 studenter i USA, Japan, Kina, Tyskland, Frankrike, Storbritannia, Italia, Russland, Spania, Canada, India og Brasil.
Ønskelisten blant ingeniører ser forholdsvis lik ut som i fjor, mens for de kommende økonomene er rekkefølgen noe endret. Selskapene KPMG, Ernst &
|
I følge Universum er det et mål for studenter å jobbe for store selskaper som vil se bra ut på CV-en senere. I tillegg er de opptatt av å få utviklet seg innenfor firmaene i perioden de jobber der, skriver avisen.
Undersøkelsen viser at studentene assosierer de fire største revisjonsselskapene i kåringen med akkurat disse verdiene.
LES OGSÅ: Yrker med kort utdannelse og sikker jobb
Norske studenter vil til Statoil
|
Norge er ikke blant de 12 landene som var med i undersøkelsen, men drømmen for norske økonomistudenter er ikke så annerledes enn for de utenlandske studentene på samme arena, skriver Aftenposten.
Ernst & Young er på topp
tre både for studenter i
Norge og i de 12
landene i kåringen. Men det er Statoil som troner på topp hos de norske studenter, med
Utenriksdepartementet og
DNB Nor på de neste plassene.
Kilder: Aftenposten, Universum