Blogg-kollega Mike postet for litt siden et innlegg om hvor RETT VEST økonomien hans har gått de siste årene. Selv har jeg alltid vært svak for pengebruk på klær, smykker og interiør til rommet mitt (lol), mens når det gjelder sminke og mat har jeg ikke unnet meg så mye som en eneste fullpris-handel. Derfor er jeg fan av outlets, lagertømming og matbutikker som holdbart.no. Mange er som meg, men mest sannsynlig er det enda flere av typen som svir av penger i kantina eller på 7-Eleven. Don’t! Det kommer til å smake bedre med pengene på konto.

I dag våkner vi alle til en forhåpentligvis turkis dag (mye livligere farge enn kald, blå), og jeg synes vi skal ta i et tak for hjemmelagde nister. Forelesningene blir så mye hyggeligere slik.

Så sjekk ut disse oppskriftene!

LES OGSÅ: Vegetarmat – enkelt og billig

1. Pastasalat

Ingredienser til pastasalat.

Tror ikke jeg kjenner et eneste menneske som ikke liker pasta. Uansett hvilken matbutikk du foretrekker, tør jeg vedde på at du får store pastapakker til 10-20 kr. Jeg gikk jeg bananas på linsepasta da det var salg på de forrige uke, for eksempel. I tillegg er det et must med kidneybønner! Samme prisklasse, sjelden mer enn ni kroner boksen. (NB: Skyll bønnene til de ikke «skummer» lenger, så slipper du luft i magen.)

Utover dette kan man improvisere med grønnsaker man er mest fan av, løsvekt er ofte billigst. Kutt grønnsakene mens pastaen koker, min kokte i seks minutter – altså tok nisten meg toppen ti minutter å lage.

GJESTEBLOGG: Et problem jeg ønsker å løse: «Flink pike»

2. Cookies

Ingredienser til verdens beste cookies å ha på forelesning.

DENNE lille oppskriften er god! Jeg regner med at de fleste studenter allerede har havregryn i skapet, ettersom det er tidenes billigste og smarteste basevare. De fleste matbutikker selger ellers bananer med brune flekker til halv pris, utnytt det. I tillegg får du rosiner, nøtter, peanøttsmør o.l. til en rimelig penge om du kjøper familiepakker.

Dette er helt prima, fordi du har matvarene lenge og kan lage cookies over flere uker.

Miks banan og havregryn i bollen, legg flatt på steke-brett og stek i 15 minutter, for så 5 minutter på rist.

Grunnoppskriften går ut på å mose bananer, blande havregryn og røre inn en skje peanøttsmør. Ellers kan du tilsette nøtter, rosiner eller andre ting du liker. Jeg tilsatte for eksempel sukrin, som jeg kjøpte i Sverige i fjor. Helt valgfritt, altså.

Cookiesene stekes først på plate; 200 grader i 15 minutter. Legg de så over på en rist, og stek i fem minutter til.

Tada!

Har du typ bringebærsyltetøy på flaske så er det prikken over i-en!

LES OGSÅ: Fellene som truer studentøkonomien

3. Havregryn på glass

Basevarer til den simpleste nisten du kan lage; havregryn på glass.

Denne er den enkleste av alle tre. Glasskrukka jeg bruker er billig, og fås kjøpt over alt. Jeg kombinerer som regel havregryn, melk og frosne bær (for frosne bær er billig!), og så lar jeg det stå i kjøleskapet over natta.

Overnight-oats kalles det på engelsk, finnes hundre kombinasjoner på Youtube for spesielt interesserte. Som oftest liker jeg også å mikse inn banan, dadler, rosiner, tørket mango osv. Alt etter hva som er på tilbud og hva som frister meg.

NB! Husk en skje å spise med.

LES OGSÅ: Her kan du kjøpe billige merkeklær som student

Mye penger å spare!

Kluet med disse nisteforslagene er at du bruker billige basevarer du kan kjøpe i stor kvantitet, og så lager du en stor porsjon som fordeles i matbokser eller glass fra billige kjedebutikker! Oppbevar boksene i kjøleskapet, så trenger du ikke tenke noe mer på det.

Mine forslag er forresten også helt veganske, liten stjerne for det.

Så mye penger sparer du:

Ta utgangspunkt i at du i snitt handler lunsj på skolen tre dager i uka. Hver gang kjøper du mat/drikke, og dette kommer på 100,- kroner. Potensielt har du da, på én måned, svidd av 1200,- kroner på LUNSJ! Ifølge Luksusfellen beregnes det ca. 2000,- kroner per person til mat i måneden. Stemmer dette, vil jeg si resterende 800,- kroner til frokost og middag er litt stusselig.

Bruker du derimot pengene på en litt større handletur i matbutikken og lager maten selv, kan en lunsj i snitt komme på 15,- kroner. Med samme utgangspunkt som i stad bruker du da 180,- kroner i måneden på lunsj. Det er jo faktisk så drastisk at du kan unne deg varmlunsj en dag eller to likevel, når eksamen gnager.

Tekst og foto: Vida Emilie Larsson, bachelorstudent innen kreativ markedskommunikasjon ved Høyskolen Kristiania. Dette blogginnlegget ble først publisert på studentbloggen hos Høyskolen Kristiania, hvor Vida Emilie jobber som innholdsprodusent.

Klikk her for å se alle studier i Norge og utlandet

 

Kjøp Mac og få Beats (verdi 3.490,-) med på kjøpet! 

StudentTorget Apple Store gir hele 8-10 % rabatt på kjøp av Mac.

Gjennom StudentTorget.no får du nå også Beats høretelefoner (verdi 3.490,-) med på kjøpet ved kjøp av Mac eller iPad pro!

Gå til StudentTorget Apple Store